Balonoviny z let 2013 a 2014

DSCN0381

Po ulétnutí Chimairy I i s oběma používanými kamerami (Reekin MiniDVC Molly a MiniDV) jsem se vrhl do shánění nové optiky. Bohužel se to ukázalo ne právě jednoduché. Kamery typu MD80 a MiniDV jsou k dostání prakticky všude, zejména na Internetu (přidržím se těchto názvů, bohužel na trhu jsou pod různými jmény). Bohužel je tento artikl učebnicovou ukázkou všech nešvarů spojených s nákupem laciného zboží z Asie.

Téměř nikde není uveden výrobce, ačkoli pod téměř identickými fasádami kamer se skrývá často zcela odlišná elektronika – člověk tedy neví, co kupuje. Co je horší, technické specifikace uvedeny většinou buď nejsou, nebo jsou dokonce uvedeny lživě. Zejména se to týká zorného úhlu kamery. Moje první „MD80“ (označená na obalu jako Reekin Molly) měla zorný úhel 33° (šířka). Další zakoupené kamery, ačkoli vypadaly vizuálně stejně, měly zorný úhel jen asi 22° - jejich prodejci ovšem inzerovali zorné úhly daleko větší, např. 50 nebo 60°!!! Zorný úhel je přitom klíčový, pokud je úzký, je kamera velmi náchylná na třes, nehledě na to, že při malém zorném úhlu klesá šance, že vůbec něco zajímavého nafilmuje.

Kamery mají fixní zaostření, které se nedá změnit. Pokud je to na nekonečno, je to OK, někdy jsou ale zaostřeny na blízko, pak je kvalita obrazu opravdu špatná.

Výhoda velmi nízké ceny (v řádu stokorun) je tedy velmi pofidérní.

 

Sportovní kamera MD80

Kamera MD80

http://gadgetsin.com/uploads/2011/02/yet_another_mini_digital_camera_and_camcorder_1.jpg

Kamera Mini DV

 

Jak je vidět níže, létání se dařilo jak s hořákovým VLB, tak s Haeliaeou III (která opakovaně dosáhla výšek přes 150 m), takže po balonové stránce není nač si stěžovat.

s07

s09

s19

s22

s26

s36

Snapshoty z balonu Haeliaea III pořízené kamerou MD80 zakoupenou na Aukro.cz (prodejce Rypik). Kvalita videa je z nových kamer nejlepší, jen ten zorný úhel není pro balonové filmování nic moc. Snapshoty pocházejí z letu na Brnkách.

 

Druhá zakoupená MD80 kamera z Aukra (Prodejce Ggalactic) je o něco horší. Snímky pocházejí z Krče.

bscap0002

bscap0007

Snapshoty z balonu Haeliaea III z kamery MiniDV (lokalita Chabry-Zdiby)

bscap0009 (2)

Snapshoty z balonu VLB z kamery MiniDV – kvalita nic moc (lokalita Krč).

 

Pořizování MD-80 kamer je tedy loterií s velmi nejistým výsledkem, kde se člověk dočká různých překvapení vč. nedodání zaplaceného zboží. Řešení je bohužel jediné – připlatit si. Mojí volbou byla kamera Möbius, která je nesrovnatelně kvalitnější než vše, s čím jsem dosud pracoval. Je ovšem také dražší – při nákupu v ČR (Revotech.cz) vyjde na 1980,- (březen 2014), zatímco při nákupu přes Ebay (prodejce eletoponline365) přišla na 1400,- (19.2.2014) a dorazila bez problémů.

Kamera váží 40 gramů a vyniká v mnoha směrech – zejména má široké zorné pole (šířka kolem 90°!!!), lze však koupit i speciální širokoúhlou verzi (výrobce udává zorný úhel 116°). Zajímavá je také možnost pořizovat série fotografií s volitelnými odstupy, vhodná pro tvorbu časosběrných videí. Kvalita videa je na něco tak malého vskutku působivá. Můj Möbius ještě neletěl, především proto že jej mám teprve krátce, dále pak i proto, že dražší a těžší kamera si vyžádá technické úpravy na balonu, jednak aby nepřišla k úhoně, jednak aby balon nepřevažovala ke straně.

http://i.ebayimg.com/00/s/MTAwMFgxMDAw/z/2l0AAOxyaRZR0XGH/$%28KGrHqN,%21rcFHEZN9f0DBR0%28GHeQBQ%7E%7E60_57.JPG

 

Kromě upgradu kamery chystám i nové experimentální typy balonů. Konečným cílem je postavit solární balon mající aerodynamické vlastnosti draka (pracovní název „balok“). Jde v zásadě o to, aby měl balon alespoň zhruba profil křídla, a byl na úvazu upevněn šikmo tak, aby jej vítr měl tendenci přizvedávat – zatímco balon upevněný normálně za dolní konec je větrem srážen dolů. Pokud vše bude fungovat jak má, měl by být výsledkem létající aparát poněkud odolnější k vlivům větru než typický solární balon. Pokud by aerodynamický design zvýšil i nosnost, nebylo by to jistě ke škodě!

 

balonodrak

S rozčarováním zjišťuji, že ani odpadkové pytle už nejsou co bývaly. Haeliaea III byla vyrobena z černých 120-l pytlů o hmotnosti 20 g/ks, respektive 13,3 g/m2. Navzdory intenzivnímu shánění se mi podobný materiál nedaří sehnat – pytle buď nemají dostatečně nízkou gramáž, nebo nejsou (dost) černé, nebo jsou malé (což sice zdánlivě nevadí, ale značně to komplikuje práci při lepení a snižuje to pevnost balonu). Přitom čím je pytel těžší (nebo méně černý), tím méně balon unese.