Balok

 

Jeden z úplně prvních poznatků, které jsem při pouštění balonů získal, byl ten, že vítr je prostě špatný. Jednak balon ochlazuje, jednak (je-upoutaný) jej tlačí k zemi, nemluvě o možnosti mechanického poškození nebo utržení. V případě draků (s těmi jsem to též zkoušel, výsledky ale nestály za mnoho) je situace právě opačná – k létání vítr vyžadují.

Nasnadě je tedy myšlenka na zařízení kombinující obojí – balono-draka neboli baloka.

 

Působení větru na balon a na baloka.

 

Upoutaný balon stoupá kolmo vzhůru (nahoře).

 

Za větru (uprostřed) je zanášen po směru větru (což při konstantní délce vlasce vede ke klesání plynoucímu z jednoduché geometrie) a naklání se. Vítr jej obtéká převážně shora, čímž jej dále tlačí k zemi aerodynamicky.

 

Balok je upoután tak, aby větru čelil mírně zdviženou přídí (dole), vítr jej obtéká zdola a tím jej poněkud nadnáší. Tato síla by teoreticky měla více či méně kompenzovat negativní vliv větru.

 

balok

 

 

Od teorie nebylo daleko k prototypu:

balokschema1

Pracovní náčrtek „baloka“ ještě před jeho postavením. Bizarní tvar jsem zamýšlel pro zlepšení vztlaku a stability, jako rozumný kompromis mezi snadnou konstrukcí a „křídlovitým“ profilem.

Photo0217

Hotový Balok

Photo0222

Balok za letu – částečně je vidět i nestabilita letu. Zde se stáčí na „pravobok“ a bez přitažení levé šňůry (tedy té z našeho pohledu vpravo) by pokračoval v naklánění až by narazil do země.

Balok-vlcsnap-2014-07-19-15h58m01s182Balok-vlcsnap-2014-07-19-15h59m27s20Balok-vlcsnap-2014-07-19-15h56m50s235

Záběry z paluby Baloka – jedny z mála použitelných.

Výhodou je, že vzhledem k horno-dolní symetrii se balok může bez problémů otočit vzhůru nohama (naruby?) a letět i tak – právě tak vznikl nejspodnější snapshot, kde si nebe a země prohodily místa.

 

Postavený prototyp váží asi 240 gramů při objemu kolem 2,5 m3. Již při prvních testech se ale ukázaly některé jeho slabiny. Kvůli odolnosti a dostupnosti jsem použil pytle Alufix Economy, s nimiž se sice bezvadně pracuje, ale nejsou moc černé. To se ukázalo jako zásadní vada – Balok I, ačkoli nemá o mnoho horší poměr objem/hmotnost než některé funkční balony, se prostě ani na slunci jako aerostat neunese.

Aerodynamický let (když se s ním popoběhne) zvládá kupodivu mnohem lépe a skutečně se vznese, dokonce i s kamerou, jak dokumentují pořízené fotografie a snapshoty z letového videa. Problém použité konstrukce je v tom, že se chová jako dvoušňůrový drak – za každý z úvazných trojúhelníků je třeba uvázat jedno lanko, a baloka řídit jejich napínáním a povolováním. Ponechán sám sobě je nestabilní a má tendenci padat na bok. Vzhledem k tomu, že běhat po poli s balokem není samo o sobě nic snadného (zrovna když by člověk potřeboval vítr...), když je nutno se neustále se ohlížet, co ta bestie ve vzduchu provádí, o současném odvíjení, popotahování a především nezamotání dvou nezávislých lanek nemluvě, nepodařilo se mi Baloka I dostat do větší výšky než cca 10 – 20 m (zato jsem ho jednou proděravěl na strništi a sám jsem se několikrát zamotal do vodících lanek). Video z jeho paluby také nebylo nic moc, draci na rozdíl od balonů hodně vibrují a kymácejí se, což neposkytuje optimální podmínky pro nahrávání.

 

Celkově ale tento experiment ukazuje, že by to šlo. Být balok černější, létal by jako balon bez problémů – a tím by zřejmě odpadl nebo se minimalizoval i problém s padáním na bok, který komplikuje jeho fungování coby draka. Dalším možným způsobem eliminace této nestability by byl jiný tvar, nebo použití ocasu jako u draka – nic z toho jsem zatím nezkoušel.

 

Nejjednodušší věc na světě je upoutat dvou- nebo čtyřbodově klasický balon válcovitého nebo „buřtovitého“ tvaru tak, aby naléhal „přídí“ na vítr, jak jsem to vyzkoušel s balonem vodíkovým (viz foto). Bohužel (bohudík?) vodíkový balon má takovou nosnost, že těžko říci, zda mělo uvázání nějaký dodatečný pozitivní vliv. Se solárním balonem jsem to zatím neprováděl, což ale plánuje změnit. Nakolik to zlepší chování balonu ve větru, to si prozatím netroufám odhadnout, ale jsem na to značně zvědav.

 

DSCN2282

Vodíkový balon upoutaný na způsob baloka.