Poslední let Chimairy I

Popis: DSCN1591

 

Balon Chimaira I se stal součástí mého „vozového parku“ již 15. února roku 2008. Sestával se ze zakrývací malířské fólie na svrchní straně, a pruhu slepeného z černých pytlových igelitů na straně spodní. Při hmotnosti 275 gramů měl objem kolem 7 m3, což z něj činilo prozatím největší létající stroj mé výroby (přiblížily se mu až hořákové balony Spirit III a Phoenix I).

S Chimairou byly ale od počátku problémy. Pro pouštění ze dvorka se ukázala jako příliš velká, neaerodynamický tvar vedl k tomu, že ve větru se chovala ještě hůř než jiné solární balony.

 

V roce 2013 jsem se ji poprvé pokusil pouštět v terénu. 17.8.  2013 skutečně vzlétla, ale tento let ukázal zásadní problém. Akuvysavač totiž nedokázal Chimairu zcela naplnit (po 15 minutách zoufalé snahy mu došla baterie), proto letěla polonafouknutá, a palubní kamera zabírala většinu doby jen záhyby téměř splasklého balonu. Sestříhané video můžete vidět zde.

 

Z tohoto důvodu jsem vyvinul nový způsob plnění balonu. Jedná se o dva ventilátory z PC, napojené (v paralelním zapojení) na 14,4 V akumulátor z akuvrtačky. Ventilátory jsou uzavřené v papírovém „tunelu“. Tato sestava dokázala Chimairu naplnit velice rychle.

Popis: DSCN1587

 

28.9.2013 ráno se zdály panovat ideální podmínky pro letový test. Chladno, jasno, bezvětří, jen nad Vltavou ležela mlha. Balon jsem rozložil na polní cestě ke Zdibům, čímž jsem se vyhnul rose ležící na poli, nový plnící systém fungoval bezvadně. V opojení tímto úspěchem a s vidinou nádherné scenérie zamlžené krajiny jsem na palubu umístil hned dvě kamery (osvědčenou Mini DVC Molly a jednu novou, podobných parametrů), což se ukázalo jako osudová chyba.

Po několika minutách letu přišel poryv větru, který přinesl od Vltavy mlhu a stlačil Chimairu k zemi, směrem ke zdibské celnici. Třebaže vítr nebyl nějak nápadně silný, něco prasklo a napjatý vlasec náhle povolil... Chimaira se utrhla!

V šoku z tohoto zjištění jsem utrhl spadlý vlasec, který se ihned zamotal do trávy, a vyběhl za balonem. Ten nejprve vysel jen pár desítek metrů nad zemí a zvolna se šinul nad celnici, později ale vystoupal o něco výše a změnil směr na západ či severozápad. Z toho směru se ale k mému stanovišti hrnula masa mlhy, které mi znemožnila balon dále sledovat, bylo ale jasné, že výška balonu je už dostatečná k tomu, aby mlhu nadletěl a pokračoval dál. Dále pokračovat nemělo smysl – to by byla opravdová honba za chimérou.

 

To je tedy to poslední, co o Chimaiře I mohu říci. Pokud ji nepotkalo něco nepředvídatelného, musela letět až do soumraku a mohla urazit stovky kilometrů. Vzhledem ke svým rozměrům se mohla dostat značně vysoko – solární balony už dosáhly i desetikilometrových výšek! Na palubě neměla žádný štítek s adresou, takže šance, že by se mi ozval případný nálezce, je jen malá – ostatně balon mohl skončit naprosto kdekoli, například v korunách stromů nebo dokonce v moři.

Můj balonový program tímto utrpěl značnou ztrátu – přišel jsem o obě použitelné kamery (každá mě přišla na cca 500,-) takže i se započtením SD karet ztráta dosáhla bratru 2000 ,-. To už docela kousne.

 

Aby byla smůla úplná, nemám nejmenší tušení, co selhalo. Když jsem se o den později vrátil na místo činu, abych ohledal konec utrženého vlasce, který tam zůstal (a také ho samozřejmě uklidil, aby nehyzdil přírodu), zjistil jsem, že nic k ohledávání nezbylo – pole bylo čerstvě zoráno! Proto nevím, co se ukázalo jako nejslabší článek – byl to vlasec, uzel, který jej spojoval s karabinou, nebo snad provázkové oko na samotném balonu?

Při absenci jiných vysvětlení jsem tedy nucen předpokládat, že vlasec o nosnosti 4,3 kg, ačkoli předtím několikrát dobře posloužil při letech Haeliaey III a předchozím letu Chimairy, nemá dostatečnou pevnost, aby odolal tahu „těžkotonážního“ balonu při větrném poryvu.

 

 

Popis: DSCN1584

Na polích svítí slunce, od Vltavy na východě ale táhne mlha...

Popis: DSCN1587

Nafukovací systém sestávající z baterie do akuvrtačky a dvou PC větráků v krabičce zafungoval na výbornou

Popis: DSCN1588

Naplněná Chimaira I – nejdelší rozměr okolo 6 metrů, objem přes 7 m3! Množství záplat svědčí o dobrodružném „životě“ balonu.

Popis: DSCN1599

Letící Chimaira – zatím ještě upoutaná...

Popis: DSCN1605

Popis: DSCN1613

Pak se ovšem vlasec přetrhl – obří balon i s kamerami mizí v nenávratnu...