Minikamery a Haeliaea III

Po úspěchu Spiritu III jsem se rozhodl investovat do minikamery vhodné pro snímání z balonů a draků.

Nejprve jsem to zkusil se „špionážní“ kamerou „808“. Nejprve k výhodám: dostal jsem ji zdarma, a je skutečně extrémně lehká (cca 14 g). Tím ale pozitiva končí. Kamera se ukázala velmi „user unfriendly“ z hlediska obsluhy v terénu a pořízené video je značně nekvalitní. Kamera si sice hraje na HD rozlišení (1280 x 960 px), ale je to jen „hluché zvětšení“, které pouze zabírá místo na disku, ale ke kvalitě obrazu nepřispívá. Velmi malý zorný úhel (33°) navíc činí kameru velmi citlivou k otřesům, což je při letu zjevná nevýhoda.

Problém s kamerami „808“ je v tom, že se jich vyskytuje celá řada verzí, z nichž některé jsou kvalitní, jiné méně až nejméně, vypadají však navenek identicky, identifikovat je lze až podle pořízeného videa. Můj exemplář bohužel podle všeho patří k jednomu z horších podtypů: "Fake HD #4". Klíč k určování těchto kamer naleznete na této stránkách ChuckLohr.com.

http://www.chucklohr.com/808/index.shtml#ComparisonOfVersions

 

Minikamera-klíčenka typu 808

Reprezentativní ukázka z videa pořízeného z draka

 

 

Vzhledem k této zmatečné situaci jsem se rozhodl pořídit kameru jiného typu, v e-shopech označovanou jako MD80, cena cca 600,-. Kamera byla na obale označena jako Reekin MiniDVC Molly, později jsem zjistil, že i v této sortě kamer je ukryto vícero navenek téměř identicky vyhlížejících verzí a podtypů, kde je značně těžké vědět dopředu, co člověk kupuje. MiniDVC ale není špatná kamera. Video v rozlišení 720 x 480 má ucházející kvalitu (zejména s přihlédnutím k ceně), vytknout lze snad jen poměrně malý zorný úhel 32 x 24°. Kamera je velmi „user friendly“, a navíc překvapivě lehká: 19 gramů!

Reekin MiniDVC Molly

 

Po důkladných pozemních testech a několika nepříliš úspěšných pokusech se minikamerka poprvé pořádně proletěla na palubě solárního balonu Haeliaea III kolem osmé hodiny ranní 8. dubna 2013. Vzhledem k tomu, že minikamera je na hranici nosnosti tohoto balonu, nešla Haeliaea příliš do výšky, ale spíše horizontálně – vzdálila se cca 100 m, ale zůstala viset několik desítek metrů nad sousedovic dvorkem. Pak ale začala i svou malou výšku ztrácet a bylo nutné ji stáhnout. Při stahování ovšem nebezpečně klesla a jen těsně minula střechu a několik dalších překážek, názorně ale demonstrovala, že i solární balon je pro natáčení videa dobře použitelný.

Chaberský kostel

Autoportrét – uprostřed stín Hae III

Pohled směrem na Prostřední rybník, v pozadí Drahaň. Opět je vidět stín balonu (v pravé dolní třetině snímku).

Tak tohle bylo těsné...

 

...a tohle také!

Do třetice všeho dobrého – bezmála kolize s plotem. Ale konec dobrý, všechno dobré!

 

Jedinou nevýhodou solárních balonů zůstává otrocká závislost na počasí a poměrně malá nosnost. I tento let byl ukončen (a jen těsně se vyhnul ztroskotání) „nevysvětlitelným“ klesáním – snad pro člověka neznatelným oslabením slunečního svitu, snad změnou teploty okolního vzduchu.

Minikamera by jistě také mohla mít kvalitnější obraz, ale prozatím musí stačit – už vzhledem k vysokému riziku jejího poškození či ztráty jsem se dosud neodhodlal investovat do kvalitnější techniky. Ostatně v dané hmotnostní kategorii kamer asi nelze čekat zázraky.