Haeliaea III dobývá Karlštejn

 

DSCN0159

Video nyní na Youtube!

 

Nenechte se mýlit – hrad Karlštejn nedobyli husité, a nepodařilo se to ani solárnímu balonu. Nejdéle sloužící létající stroj v mém držení, spolehlivá Haeliaea III, ovšem suverénně dobyl vzdušný prostor nad stejnojmennou obcí. Nejenže Hae III ukázala, že stále ještě nepatří do kontejneru na plastový odpad, ale dokonce se zdá, že teprve letos předvedla, co v ní skutečně je.

Během týdenní dovolené na Karlštejně se mi podařilo uskutečnit hned pět kamerových letů na různých lokalitách, a to do značných výšek. Použil jsem stejný vlasec, který se uplatnil také při předchozích letech Spiritu III, Phoenixu I a Haeliaey III – nově jsem změřil jeho délku na 80 m, což se původně zdálo dostatečné. Hae III si ale vedla tak dobře, že by jistojistě dostoupala i několikanásobně výše, což snad brzy předvede, protože jsem již koupil vlasec delší.

Po předchozím snažení z domovské základny, kdy se podařené lety svojí četností a předvídatelností podobaly výhře jackpotu ve sportce, mě tento fenomenální úspěch při pouštění „v terénu“ značně překvapil. Jaké je jeho tajemství?

 

První ingredience se jmenuje Bosch BKS 4043. Jde o malý akuvysavač o váze 1 kg a ceně řádově 1000,-, který mi posloužil jako spolehlivý nástroj pro nafukování balonu mimo dosah prodlužovacích šňůr. Skutečně to funguje: Hae III je naplněná během cca 5 minut, podobně jako fenem. O teplo se postará slunce.

Druhý klíč k hezkému letu se jmenuje prostor. Doposud jsem se domníval, že při pouštění balonu je víceméně jedno, jestli je kolem rozlehlá louka nebo stísněný dvorek, snad s výjimkou toho, že větší koncentrace překážek ve druhém případě zvyšuje riziko uváznutí. Drak je samozřejmě něco jiného, s tím je potřeba běhat. Ukázalo se však, že rozlehlé lučiny přejí balonům stejně či více než drakům! Jak už už jste se mohli dočíst v úvodu, pokud zafouká vítr, solární balon neodvolatelně klesá, protože je zároveň tlačen dolů hrubou silou a ochlazován proudícím vzduchem. Jediným řešením tak bylo využití okamžiků naprosté nehybnosti vzduchu, jakých je za rok jen nemnoho. Jenže na otevřené ploše lze udělat něco, co na dvorku nejde. Můžeme nechat balon plout kam chce, a pohybovat se spolu s ním tak, aby se vlasec příliš nenapínal. Je to právě opačné než u draka – s drakem běžíme proti větru, s balonem naopak jdeme po větru. Balon si může „myslet“ že je bezvětří – vzhledem k okolnímu vzduchu je v klidu a nepůsobí na něj žádné síly vyjma vztlakové, jak to má u správného balonu být. Tímto způsobem můžeme velmi dobře kompenzovat velmi slabý vítr (praktickými limity jsou rychlost chůze a velikost otevřeného prostranství). V praxi se navíc ukázalo, že ve výšce je často mnohem kvalitnější bezvětří než na povrchu. Stále platí, že nejlepším obdobím k létání je časné ráno (i vzhledem k „magickému“ rannímu světlu, které tak milují fotografové), ale na otevřeném prostoru lze létat v ranních hodinách téměř jakéhokoli klidného a jasného dne. Všechny ranní pokusy o vzlet během letošní dovolené byly úspěšné (i když klidný vzduch svou roli samozřejmě hraje).

 

Ke kvalitě videa můžeme dále přispět tím, že i když balon visí ve vzduchu správně, občas pár kroků popojdeme nebo navineme a zase uvolníme kousek vlasce. Tím se balon rozpohybuje a s ním i kamera, která toho pak nasnímá více a nestane se, že by celou dobu mířila na jedno neobyčejně nudné místo.

 

Jednoznačnou výhodou Karlštějna se ukázaly nádherné exteriéry. Dokonce i kopcovitá krajina je výhodou – reliéf dodává videím na plastičnosti.

Pouštění z terénu má ale i své nevýhody. Tou hlavní se překvapivě ukázali trempíři nocující v přírodě – dokážu si velmi živě představit, jak by asi reagoval spící zálesák, jemuž v osm ráno někdo u ucha zapne vysavač, proto jsem dva pokusy o let musel  přesunout na jinou, neobsazenou lokalitu.

 

 

DSCN0138

Louka mezi vrchy Plešivec (vlevo) a Haknová (vpravo), odkud pocházejí zde prezentované snímky.

DSCN0163

Letící balon

Haeliaea III pomalu stoupá. Objevuje se podhradí a skalní výchozy na úbočí Haknovce, těsně vpravo od hradu a mírně za ním Kněží hora.

V popředí svah Plešivce, v pozadí Budňany, Javorka a Prostřední hora

V pořadí od kamery: Haknová, Haknovec a Bučina (hřebeny kopců)

Vrchol Haknové ležel zhruba v letové výšce balonu

Stínový „autoportrét“ Haeliaey III

Vrchol Plešivce – na ten se Haeliaea dívala pěkně svrchu!

Obec Karlštejn, Hlásná a Zadní Třebaň. Zcela vlevo je vidět v Berounce světlý ostrov, naplavený nedávnou povodní pod místním jezem.

mapka letu

Mapka Karlštejna a okolí.

(Upraveno podle Google maps)

 

Pokus o panoramatické záběry směrem na západ (ke hradu) a na jihovýchod (k Hlásné a Zadní Třebani).